Bičių duonelė: nauda sveikatai ir vartojimas

Bičių duonelė: nauda sveikatai ir vartojimas

Bičių duonelė – unikalus bičių produktas, gausus vitaminų ir mikroelementų. Natūralus būdas stiprinti imuninę sistemą ir pagerinti savijautą!

Ar žinote, kuo svarbi bičių duonelė?

Bičių duonelė, dar vadinama bičių duona, ne tik skanus, sveikas, bet ir natūralus bičių sufermentuotas produktas. Šiame straipsnyje supažindinsiu jus su įdomiausiomis bičių duonelės savybėmis, jos nauda organizmui ir patarimais, kaip ją  naudoti.

Tai kas ta bičių duonelė ir kuo ji ypatinga?

Jei kada teko pastebėti bitę su geltonais grūdeliais ant kojų, tai buvo gėlių žiedadulkės, surinktos iš gėlių žiedų ir nešamos į avilį perduoti kitoms bitėms. Bitės darbininkės avilyje padeda žiedadulkes į korio akutę ir pilnai ją užpildo, užlieja medumi sumaišytu su bičių išskiriamais fermentais bei užsandarina.

Tokiu būdu natūraliai užkonservuota bičių duona šiltoje avilio temperatūroje fermentuojasi (natūraliai rauginasi) ir brandinama 3 savaites, kol tampa paruošta valgyti tiek bitėms, tiek ir mums.

Bičių duonelė - natūralus produktas, dažniausiai būna rudos spalvos, saldžiarūgščio arba šiek tiek karstelėjusio skonio. Koks įdomus bičių darbas, tiesa?

Įdomus faktas, kad bičių duonelėje galite rasti daugiau baltymų nei mėsoje, žuvyje ar kiaušiniuose.

bičių duona korio akutėje

Bičių duonelės sudėtis 

Bičių duonelė – tai natūralus bičių produktas, kuriame gausu vertingų maistinių medžiagų, turinčių teigiamą poveikį sveikatai. Jos sudėtis sudėtinga ir įvairi, tačiau išskiriami keli pagrindiniai komponentai:

1. Vanduo: sudaro apie 10% bičių duonelės. Svarbus komponentas, padedantis išlaikyti maistines medžiagas ir suteikiantis produktui minkštumą.

2. Baltymai - pagrindinė bičių duonelės maistinė medžiaga, sudaranti apie 20-25%. Baltymai būtini ląstelių augimui, raumenų ir audinių formavimuisi, hormonų ir fermentų gamybai.

3. Laisvosios aminorūgštys: yra apie 20 skirtingų laisvųjų aminorūgščių, kurių organizmas pats nesugeba pagaminti ir turi gauti su maistu. Jos svarbios raumenų augimui ir atstatymui, padeda reguliuoti hormonų gamybą ir stiprina imuninę sistemą.Bičių duonelėje yra visos žmogui reikalingos amino rūgštys.

4. Angliavandeniai: sudaro apie 30-40% bičių duonelės. Tai pagrindinis energijos šaltinis organizmui. Bičių duonelėje gausu sudėtingų angliavandenių, kurie lėtai skaidomi ir palaiko ilgalaikį energijos lygį. Produkte gausu monosacharidų (pvz., gliukozės, fruktozės) ir polisacharidų (pvz., skaidulų).

5. Riebaliosios rūgštys: sudaro apie 3-5% bičių duonelės. Svarbios hormonų gamybai, ląstelių membranoms ir energijos saugojimui. Bičių duonelėje gausu omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, kurios naudingos širdies ir smegenų sveikatai.

6. Biologiškai aktyvūs fermentai, kurie atlieka svarbų vaidmenį maistinių medžiagų skaidyme ir įsisavinime, taip pat suteikia produkto unikalią naudą sveikatai. Fermentai padeda virškinti maistą, skaidydami sudėtingas molekules į paprastesnes, kurias organizmas gali lengviau įsisavinti.

7. Vitaminai: duonelėje gausu vitaminų A, E, C, B grupės vitaminų, tiamino ir riboflavino. Šie vitaminai yra būtini daugeliui gyvybiškai svarbių organizmo funkcijų.

8. Mineralai: sudėtyje randama kalcio, geležies, kalio, magnio, natrio, cinko, fosforo ir kitų mineralų, kurie yra būtini kaulų sveikatai, raumenų funkcijai ir nervų sistemai.

9.Polifenoliniai junginiai: duonelėje gausu antioksidantų, tokių kaip kaempferolis ir kvercetinas, kurie padeda apsaugoti ląsteles nuo pažeidimų ir mažina uždegimą.

10. Mikroorganizmai: duonelėje gausu naudingų mikroorganizmų, tokių kaip Lactobacillus kunkeei. Šie mikroorganizmai padeda virškinti maistą, stiprina imuninę sistemą ir apsaugo nuo kenksmingų bakterijų.

Apibendrinant: Bičių duonelė maistingas produktas, turintis daug baltymų, laisvųjų aminorūgščių, angliavandenių, riebalų rūgščių, vitaminų, mineralų ir kitų biologiškai aktyvių junginių.

Dėl savo sudėties bičių duonelė gali turėti teigiamą poveikį sveikatai, stiprindama imuninę sistemą, mažindama uždegimą, gerindama virškinimą ir kt.

Bičių duonelės nauda sveikatai:

 • Stiprina imuninę sistemą
 • Papildo organizmą mikroelementais
 • Gerina virškinimą
 • Reguliuoja cholesterolio kiekį
 • Padeda kontroliuoti svorį
 • Stiprina kaulus ir dantis
 • Pagerina odos būklę
 • Mažina nuovargį ir stresą
 • Gali padėti pagerinti miego kokybę
 • Turi antioksidacinį poveikį
 • Gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje
 • Gali padėti mažinti uždegimą
 • Turi antimikrobinių savybių

Ką gydo bičių duonelė?

Bičių duona vienintelis žinomas natūralus maistas, kuriame yra visų būtinų maistinių medžiagų, reikalingų sveiko žmogaus organizmui.

Bičių duona - nepakeičiamas maisto raciono priedas: joje gausu aukštos kokybės baltymų, visų būtinų amino rūgščių, angliavandenių, riebalų rūgščių, vitaminų B, K, E, D ir C, taip pat įvairių mineralų ir ypač kalio bei geležies.

Bičių duonelės poveikio spektras didžiulis: dažniausiai kalbama apie jos naudą imuniteto stiprinimui, tačiau gali turėti teigiamą poveikį kepenims, kraujotakos ir virškinimo sistemoms, medžiagų apykaitai, smegenims ir širdžiai

Mokslinės studijos teigia, kad bičių duonelė gerina miegą ir nervų sistemos būklę, dėl ko jaučiamės geriau.

 duonelė pirkti internetu

Kaip reikėtų vartoti bičių duonelę?

Pirmas būdas - bičių duonelę galima valgyti tiesiai iš pakuotės, lėtai kramtant granules.

Antras būdas - galite maišyti su vandeniu (1 valg. šaukštas pusei stiklinės vandens) arba maišyti su medumi.

Trečias būdas - galima vartoti su maistu, įberiant granulių į jogurtą ar košę.

Bičių duonos vartojimo normos

Priklausomai nuo norimo efekto sveikatai, produkto vartojimo normos skiriasi. Tad reikia apsispręsti vartosite profilaktiškai ar sveikatai stiprinti.

 • Suaugusiems, profilaktiškam vartojimui, rekomenduojama po 10-15 g per dieną arba 1 valg. šaukštą valgio metu. Vartojimo kursas turėtų būti apie 2-3 savaitės.
 • Suaugusiems, imuninės sistemos stiprinimui, ūmių virusinių infekcijų metu arba jų gydymui, rekomenduojama po 20-30 g per dieną arba 1 valg. šaukštą 2 kartus per dieną, geriau tarp valgių. Šiuo atveju vartojimo kursas turėtų trukti 2-4 savaitės.

Bičių duonelės vartojimas vaikams

Svarbu: jei žinote, kad jūsų vaikas alergiškas medui, bičių produktams ar turi kitų sveikatos sutrikimų venkite vartoti šį produktą ar pasitarkite su gydytoju. 

Jeigu jūsų vaikas pirmą kartą vartoja bičių duonelę, duokite jam tik po vieną granulę arba dvi, kad įsitikintumėte, jog jis nėra alergiškas.

Pradėkite nuo mažos dozės ir palaipsniui didinkite, kad išvengtumėte nepageidaujamų reakcijų.

Stebėkite vaiko reakciją į bičių duonelę ir pasitarkite su pediatru, jei pastebite kokių nors neigiamų simptomų.

Jei po pirmosios vartojimo porcijos nepageidaujamas poveikis vaikui nepasireiškia, dozę galite palaipsniui didinti iki 1 arbatinio šaukšto per dieną.

Nuo 3 metų ir vyresniems vaikams dozės per pusę mažesnės, nei suaugusiems. Profilaktiškam vartojimui, rekomenduojama po 7 g arba 1 arbatinį šaukštelį per dieną.

Šie vartojimo kiekiai nurodyti pagal Lietuvos apiterapeutų asociacijos viceprezidentės habil. dr. Dalios Stasytės Bunevičienės rekomendacijas.

Bičių duonelės saugumas ir galimi šalutiniai poveikiai

Bičių duonelė paprastai yra saugi daugumai žmonių. Tačiau, kaip ir bet kuris kitas maisto produktas, ji gali sukelti alergines reakcijas jautriems žmonėms.

Bičių duonelės geriau nevartoti tuščiu skrandžiu, rekomenduojame tik po valgio ar valgio metu, nes gali turėti įtakos skrandžio rūgštingumo padidėjimui.

bičių duonelės maistingumas

Bičių duonelė alergiją sukelia itin retai, tačiau pavienių atvejų būna. 

Jei vartojate bičių duonelę ir patiriate bet kokių nepageidaujamų simptomų, nedelsdami nutraukite vartojimą ir kreipkitės į gydytoją.

Kadangi bičių duonelė tikra vitaminų "bomba", todėl ją kaip ir visus vitaminus reikėtų naudoti pagal rekomenduojamas normas ir nepersistengti.

Svarbu: bičių duonelė nėra vaistas ir negali pakeisti sveikos ir subalansuotos mitybos.

bičių duonelės savybės nauda

Noriu apibendrinti ir paminėti, kad bičių duonelė pasižymi stiprinamuoju ir regeneruojančiu poveikiu, pvz., po ligų, sveikstant, po operacijų, esant vitaminų ir mineralų trūkumui.

Dėl tobulos sudėties pusiausvyros bičių duona vienintelis žinomas natūralus maistas, kuriame yra visų būtinų maistinių medžiagų, reikalingų žmogaus organizmui.

Iki šiol dar niekam nepavyko atkartoti ar susintetinti šio bičių produkto gamtinės sudėties, todėl visada būsite užtikrinti, kad vartojate natūralius gamtos vitaminus! O Avilio Istorijos bityne surinkta bičių duonelė ne tik vertinga, bet ir ekologiška.

Bičių duonelės galiojimas ir laikymas

Džiovinta bičių duonelė tinkamai laikoma gali išsilaikyti keletą metų. Bityno duonelei suteikiame 2 metų galiojimo laiką.

Išėmę duonelę iš korių, ją džioviname žemoje temperatūroje, ne aukštesnėje nei 40°C. Džiovinimas pašalina drėgmę iš produkto, taip sukuriant nepalankią aplinką mikroorganizmų augimui. Prisiminkite: duonelėje daug baltymų, o tai maistas.

Laikykite bičių duonelę sandariame inde, pavyzdžiui, stikliniame inde ar hermetiškame plastikiniame maišelyje, kad apsaugotumėte nuo drėgmės ir oro poveikio.

Laikykite ją vėsioje, tamsioje vietoje, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių ir šilumos šaltinių.

Džiovinta bičių duonelė tinkamai laikoma gali išsilaikyti beveik neribotą laiką. Tinkamai laikant, jos maistinės medžiagos ir gydomosios savybės išlieka stabilios daugelį metų.

Bičių duonelė atsiliepimai

Kadangi žmonės dar tik atranda bičių duonelės vertes, suprantu, kad labai aktualu jau pirkusiųjų atsiliepimų.

 

duonele atsiliepimai

Parduotuvėje sulaukiame nemažai klientų atsiliepimų apie bityno produktus, čia dalinuosi konkrečiai apie duonelę, galite paskaityti žemiau. Skaityti atsiliepimus apie bičių produktus galite paspaudę nuorodą. 

Bičių duonelės kaina ir kur pirkti

Bičių duonelę galima įsigyti tiesiogiai iš bitininkų, sveiko maisto parduotuvėse ir internete. Kaina gali skirtis priklausomai nuo gamintojo, kokybės ir kiekio. Vidutiniškai 100 g bičių duonelės kainuoja nuo 5 iki 10 eurų.

Bityno parduotuvėje pigiau pirkti didesnį kiekį bičių duonelės - 1 kg. 

Jei norite susipažinti su kitais bičių produktais ir papildyti savo organizmą natūraliu vitaminų ir mineralų šaltiniu, užsukite į avilioistorijos.lt

Tęsiu savo norą, papasakoti jums apie visus bičių produktus išsamiai. Tikiu, kad atrasite jų naudingiausias savybes ir įtrauksite produktus į savo gyvenimo rutiną.

Ar esate bandę bičių duonelę? Kokia jūsų patirtis? Pasidalinkite savo komentaruose! Taip pat galite užduoti man klausimų apie bičių duonelę ar kitus bičių produktus.


Jolita Smaidrienė, bityno "Avilio istorijos" įkūrėja

 

Informacijos šaltiniai:

 • Dr. Verica Milojkovic „Bee Bread (Perga) – The Source of Health, Vitality and Longevity“
 • Meryem Bakour, et al „Bee Bread as a Promising Source of Bioactive Molecules and Functional Properties: An Up-To-Date Review“, 2022
Grįžti į tinklaraštį

Rašyti komentarą

Turėkite omenyje, kad prieš paskelbiant komentarus, jie turi būti patvirtinti.

Išbandykite bičių produktų galią