Poliflorinis medus – Lietuvos turtas

„Avilio istorijos“ produkcijoje vyrauja daugiažiedis arba poliflorinis medus, t.y. surinktas iš daugelio skirtingų žiedų. Mūsų bitės renka nektarą iš žydinčių miško, natūralių kaimo pievų ir vaismedžių žiedų.

Poliflorinis medus – Lietuvos turtas

Medus tai – gliukozės ir fruktozės mišinys, kurį žmogaus organizmas pasisavina labai greitai. Medus yra vienas iš tų retų produktų, kurio beveik nereikia perdirbti. Jis greitai pasisavinamas ir greitai atstato žmogaus jėgas. Medaus rūšių cheminė sudėtis bei biologinės ypatybės skirtingos, jos priklauso nuo augalų, iš kurių rinktas nektaras, ir nuo metų laiko.

Pagal kilmę medus yra monoflorinis – surinktas iš vienos rūšies augalų ir poliflorinis – surinktas iš įvairių augalų. Lietuvoje vyrauja mišrus, daugiažiedis, poliflorinis medus. 100 procentų gryno vienos rūšies augalų medaus dažniausiai nebūna, nes bitės į avilį prineša ir kitų tuo metu žydinčių augalų nektaro. Be to, norint gauti vienos rūšies augalo medų, reikėtų, kad šalia bityno būtų kelių ar kelių dešimčių hektarų to paties augalo pasėlis. Bitės nėra išrankios, jos iš įvairių augalų renka ir nektarą, ir lipčių.

Gydytoja Gražina Matiukienė teigia, kad

„monoflorinis medus yra akacijų, liepų, dobilų, grikių ir kt. – iki 16 pavadinimų. Šis medus skiriasi spalva. Pavyzdžiui, liepų, baltųjų akacijų, saulėgrąžų medus yra geltonas, o viržių, grikių – tamsiai rudas. Skonis bei aromatas, kristalizacijos pobūdis taip pat priklauso nuo kilmės. Poliflorinio medaus savybės kinta pagal nektaro mišinio sudėtį.“

Anot, Gamtos tyrimų centro mokslininkės dr. Laima Blažytės-Čereškienės, Lietuvoje priskaičiuojama apie 750 rūšių bitėms naudingų augalų, kurie žieduose gamina pakankamą, lengvai bitėms pasiekiamo nektaro arba žiedadulkių kiekį.

poliflorinis medus pievu geles
Kitokie augalai nuotr.

Tai pievų, miškų, laukų, parkų ir sodų augalai, kurių tarpe yra rūšių gaminančių ypač didelius kiekius nektaro ir išskiriančius didžiulius kiekius žiedadulkių. Vertingi augalai, ne tik tie, iš kurių bitės renka nektarą ir žiedadulkes, bet ir tie, ant kurių randa lipčiaus bei pikio dervų.

Lietuvos pievų medus yra poliflorinis, aromatingas, pasižymintis maloniu skoniu, geltonas arba gelsvai rusvos spalvos. Jame yra daug aromatinių medžiagų, nemažai B grupės ir C vitaminų. Jis rekomenduojamas peršalimo ligoms gydyti.

Tagged , , , , ,

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *